26-27 квітня 2013 року в м. Києві відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Захист прав медичних і фармацевтичних працівників як запорука захищеності прав пацієнтів».
Організатором конференції виступила Академія адвокатури України за підтримки: Всесвітньої асоціації медичного права, Всесвітньої асоціації юристів, Українського відділення міжнародної мережі відділень Кафедри ЮНЕСКО з біоетики, Громадської Ради Міністерства охорони здоров’я України, Спілки юристів України, Всеукраїнського лікарського товариства, Української медико-правової асоціації, Інформаційного центру з біоетики.
Захід відбувся за інформаційної підтримки порталу Pravotoday.in.UA та інших юридичних і медичних ЗМІ.
У роботі пленарного і секційних засідань та інших заходів конференції взяли участь представники медико-правової спільноти з України, Бразилії, Ізраїлю, Латвії, Молдови, Росії, Угорщини, Хорватії.
Серед учасників заходу були адвокати та практикуючі юристи, керівники та працівники державних, комунальних і приватних медичних закладів, організатори охорони здоров’я.
Неабияку зацікавленість виявили і представники медичних та юридичних вишів і науково-дослідних установ, в тому числі: Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л.Шупика, Московського державного університету імені М.В.Ломоносова (Росія), Першого Московського державного медичного університету імені М.В. Сєченова (Росія), Національної школи суддів України, Національної академії прокуратури України, Національного університету «Києво-Могилянська академія», Національного університету «Одеська юридична академія», Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, Івано-Франківського національного медичного університету, Російського Нового університету (Росія), Університету економіки та права «КРОК» та інших.
Пленарне засідання конференції відбулось у Будинку Вчителя. Далі робота конференції продовжувалася в Академії адвокатури України.
Захід розпочався з привітання Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, яке виголосив архідиякон Сергій Косовський, голова Синодального відділу благодійності та соціального служіння УПЦ, інспектор КДАіС. Учасників заходу привітали: начальник відділу реформування охорони здоров’я Головного управління з питань реформування соціальної сфери Адміністрації Президента України Марина Максимчук; голова підкомітету з питань законодавчого забезпечення реформування системи охорони здоров’я, медичної освіти та науки Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, народний депутат України Святослав Ханенко; начальник управління з питань дотримання соціально-економічних та гуманітарних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Володимир Хоменко; президент Спілки юристів України, президент Всесвітньої Асоціації юристів, голова Всесвітнього конгресу українських юристів, професор Валерій Євдокимов; виконавчий віце-президент Всесвітньої Асоціації медичного права, доцент університетів Цфату і Хайфи, адвокат Орен Асман; представник Національної асоціації медичного права Росії Станіслав Кузьмін; заступник Голови Національної асоціації адвокатів України та Ради адвокатів України Катерина Коваль; президент Всеукраїнського лікарського товариства, Голова Громадської Ради МОЗ України Олег Мусій; ректор Академії адвокатури України, доктор юридичних наук, член-кореспондент Національної Академії правових наук України, адвокат Тетяна Варфоломеєва.
Із вступною доповіддю «Правова охорона та захист прав медичних і фармацевтичних працівників: сучасний стан і перспективи вдосконалення» виступила директор Інституту медичного і фармацевтичного права та біоетики Академії адвокатури України, керуючий партнер київського офісу Консалтингової компанії «YurkraftMedical», член Ради Директорів Всесвітньої асоціації медичного права, адвокат, кандидат юридичних наук Радмила Гревцова. Вона висвітлила причини недостатньої захищеності прав медичних і фармацевтичних працівників та окреслила юридичні і організаційні заходи, необхідні для вирішення наявних проблем.
Питання розвитку охороноздоровчого права в контексті захисту прав пацієнтів і медичних працівників висвітлили і зарубіжні учасники – віце-президент Всесвітньої асоціації медичного права, професор, адвокат Едуардо Дантас (Бразилія) та виконавчий віце-президент Всесвітньої асоціації медичного права, доцент, адвокат Орен Асман (Ізраїль).
Значна увага була приділена проблемам захисту прав і пацієнтів, і медпрацівників, які надають медичну допомогу людині протягом усього її життя - від народження до смерті. Своїм поглядом на колізії, що виникають у професійній діяльності лікарів, та досвідом їх вирішення, поділилися президент Асоціації неонатологів України, доктор медичних наук, професор Тетяна Знаменська та директор Інституту паліативної та хоспісної медицини МОЗ України, член-кореспондент НАМН України, доктор медичних наук, професор Юрій Губський.
Інструменти захисту прав медичних і фармацевтичних працівників та пацієнтів, одним з яких є медико-технологічні документи, розроблені на засадах доказової медицини, були проаналізовані у доповіді представника Державного експертного центру МОЗ України О.О.Шилкіної.
Проблемні питання юридичної відповідальності медичних працівників та проведення судово-медичної експертизи висвітлили професор Московського державного університету ім. М.В.Ломоносова, доктор медичних наук Ірина Перепечіна (Росія) та партнер адвокатської компанії «Sokolova, Rozkalns & MagneAttorneysatLaw», адвокат Рональдс Розкалньш (Латвія).
Професор Національної академії післядипломної освіти ім. П.Л.Шупіка, доктор філософських наук Світлана Пустовіт зупинилася на взаємодії біоетики, медичної етики та медичного права та їх ролі у забезпеченні захищеності прав пацієнтів і медичних та фармацевтичних працівників. Вельми цікаві аспекти захисту прав дослідників були висвітлені у доповіді, проголошеній доцентом Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця, відповідальним секретарем комісії з біоетики НМУ Анатолієм Єгоренковим.
У рамках конференції було проведено відкрите засідання Громадської Ради МОЗ України, присвячене законодавчому забезпеченню реформи системи охорони здоров’я України.
Голова Громадської Ради при МОЗ України, президент Всеукраїнського лікарського товариства Олег Мусій розповів про сучасні тенденції лікарського самоврядування у країнах Центральної та Східної Європи і проаналізував рішення судових органів.
Заступник Голови Громадської Ради при МОЗ України, президент Української медико-правової асоціації Радмила Гревцова та Голова комісії з питань реформування системи охорони здоров’я Громадської Ради Зоряна Черненко проаналізували проблеми і перспективи законодавчого забезпечення перетворень в системі охорони здоров’я, в тому числі ідею Медичного кодексу України в світлі захисту прав пацієнтів та медичних працівників. Не менш цікавою і гострою була доповідь члена Громадської Ради Олега Перетяки, який розставив акценти щодо рушійної сили реформ. Експерт з медичного права Наталія Воробйова висвітлила проблемні моменти реформування швидкої медичної допомоги. На засіданні відбулася назвичайно цікава дискусія.
У другий день конференції, на секційних засіданнях, учасники обговорили актуальні проблеми захисту професійних і соціальних прав медичних і фармацевтичних працівників, правові та етичні аспекти якості надання медичної допомоги та медичних послуг, питання викладання та підвищення кваліфікації з охороноздоровчого права медичних і фармацевтичних працівників та юристів.
Цікавими були виступи президента Асоціації превентивної та антиейджінг медицини, доктора медичних наук Ольги Барної, наукового співробітника НДІ приватного права імені Ф.Бурчака НАПрН України, профессора Інституту підготовки кадрів Державної служби зайнятості України, доктора медичних наук Ніни Коляденко, кандидата філософських наук Галини Миронової, а також медичних юристів – наукового співробітника Інституту держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, кандидата юридичних наук Сергія Антонова, директора НП «Права в охороні здоров’я», кандидата юридичних наук Артура Гареєва (Росія), юриста Дніпропетровської обласної дитячої клінічної лікарні Софії Калустової, доцента Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі, кандидата юридичних наук Івана Демченка та інших.
У рамках конференції в Академії адвокатури України було проведено майстер-клас адвоката, доцента Орена Асмана, який відбувся в інтерактивному режимі і викликав надзвичайний інтерес присутніх.
Учасники конференції прийняли резолюцію, яка окреслила подальші дії медико-правової спільноти щодо сприяння захисту прав пацієнтів та медичних і фармацевтичних працівників.