Поле "{field}" пустое или имеет неверный формат.
На сколько месяцев подписка?
Код проверки неверен
Зміни в правовому регулюванні обігу препаратів, що містять похідні групи триптамінів
Просмотров
5199

Лана Сінічкіна

радник, керівник практики охорони здоров’я та фармацевтики АО Arzinger

 

Ігор Світлик

юрист АО Arzinger

 

12 грудня 2012 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» від 5 грудня 2012 р. № 1129. Згідно з пп. 2 п. 1 Постанови список особливо небезпечних психотропних речовин, обіг яких заборонено, закріплений Постановою КМУ «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» від 06.05.2000 р. № 770 (Постанова № 770), поповнився, серед іншого, похідними групи триптамінів. Таким чином, було обмежено обіг 30 лікарських засобів, що містять у своєму складі похідні групи триптамінів, про що у своєму листі від 24.12.2012 р. № 18.8404/11.05/22463 (Лист № 18) повідомило Міністерство охорони здоров’я України.

 

Зважаючи на те, що за певні порушення у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів стаття 307 Кримінального кодексу України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 4 до 8 років, суб’єкти фармацевтичного ринку оперативно відреагували на зміни та припинили зберігання та реалізацію зазначених препаратів.

 

Окрім негативних наслідків для суб’єктів господарювання, зазначені зміни значним чином вплинули і на широку громадськість. Так, враховуючи те, що зазначені лікарські засоби призначені переважно для лікування мігрені, хворі фактично втратили доступ до життєво необхідних препаратів.

 

Зміни одразу ж викликала бурхливу реакцію фармацевтичного бізнесу та громадськості, що мало наслідком направлення численних звернень до відповідних органів, у тому числі до Міністерства охорони здоров’я та Державної служби України з контролю за наркотиками (Держслужба). Як наслідок, зазначеними органами було висловлено різні позиції. Так, МОЗ України звернулося до Держслужби з проханням виключити похідні групи триптамінів зі списку особливо небезпечних психотропних речовин, обіг яких заборонено. Держслужба, в свою чергу, обрала дещо інший шлях та направила звернення до Міністерства внутрішніх справ України з пропозицією запровадити тримісячний перехідний період для приведення обігу лікарських препаратів, що містять похідні групи триптамінів, до вимог чинного законодавства (тобто до вимог оновленої Постанови № 770), а також не вживати на зазначений термін адміністративно-правових та кримінально-правових заходів щодо відповідних суб’єктів господарювання.

 

Слід зазначити, що з юридичної точки зору реалізація пропозиції Держслужби є дещо сумнівною. З огляду на те, що відповідні листи регуляторних органів не мають обов’язкової юридичної сили, а норми Постанови КМУ № 1129 вже набули чинності 12 грудня минулого року, можна констатувати, що правоохоронні органи не зобов’язані дотримуватись рекомендацій Держслужби щодо відтермінування застосування заходів, тому ми б не радили керуватися зазначеним листом Держслужби при здійсненні господарської діяльності та продовжувати обіг зазначених лікарських засобів.

 

Проте є підстави вважати, що проблема буде вирішена вже найближчим часом. Так, згідно з інформацією на сайті КМУ, 9 січня було прийнято постанову «Про внесення змін до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів», згідно з якою похідні групи триптамінів виключені зі списку особливо небезпечних психотропних речовин, обіг яких заборонено. Таким чином, згадана ініціатива МОЗ України все ж таки була втілена у життя, що повинно полегшити життя фармацевтичному бізнесу та громадянам, які є споживачами зазначених лікарських засобів.

 

Однак нагадаємо, що набрання чинності постанови КМУ подібного виду відбувається з дня офіційного опублікування в Офіційному віснику України або газеті «Урядовий кур’єр», якщо інше не передбачено самою постановою, але не раніше дня її опублікування. Проте наразі, згідно з даними сайту Офіційного вісника України, серед нормативно-правових актів, які плануються до опублікування у номерах 1 та 2 видання (15 та 18 січня), відомості про зазначену постанову КМУ відсутні. Таким чином, до офіційного опублікування постанови діятиме законодавство, що забороняє обіг вказаних лікарських засобів, а тому суб’єктам фармацевтичного ринку слід утриматися від виробництва, зберігання (в тому числі, в режимі карантину), придбання, реалізації (відпуску) лікарських засобів, перелік яких викладено у Листі № 18.

Добавить комментарий

Facebook
Пользователи

Комментарии | 0

Подписка на новости
Подпишись на рассылку новости по e-mail
Интервью
Олег Ковригин
«Британский офтальмологический центр»: международный опыт для украинских пациентов