У зв’язку із ситуацією, що склалася на Кримському півострові, а також на сході України, одним з актуальних питань, що постало перед бізнесом, є можливість віднесення цієї ситуації до форс-мажорної та практичне підтвердження форс-мажорних обставин у зазначених регіонах.
На запитання читача відповідає юрист, експерт-аналітик компанії «Дінай» Анна Скуміна
Нагадаємо, що наявність таких обставин може бути підставою, зокрема, для звільнення від відповідальності за невиконання умов договору, а також для відстрочення виконання податкових зобов’язань.
У відповідь на запит зацікавлених осіб Міністерство юстиції України видало лист від 30 травня 2014 р. № 6602-0-26-14/8.1, у якому висловило свою позицію стосовно цього питання.
Надаючи відповідь на конкретно поставлені практичні запитання, Міністерство здебільшого вдалося до загального цитування нормативних актів, зокрема, зазначивши, що сторони мають право самостійно визначити у договорі, які обставини є форс-мажором, і суб’єктів, що мають його підтверджувати. Також Мін’юст нагадав, що законодавець вста- новлює дві основні підстави звільнення особи, яка порушила зобов’язання, від відповідальності, а саме: випадок та непереборна сила. Доведення цих обставин покладається на особу, яка порушила зобов’язання, яка й має надавати відповідні докази в разі виникнення спору.
Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов’язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов‘язання, відсутність у боржника необхідних коштів тощо.
Щодо можливості розірвання договору, Міністерство зазначило, що ст. 652 ЦКУ передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін (якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов‘язання).
Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Зміна договору у зв‘язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або за- вдасть сторонам шкоди, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Крім того, Міністерство нагадало, що законодавством передбачено також право на односторонню відмову від договору.
Говорячи про засвідчення форс-мажору, варто нагадати, що з 25 липня 2014 р. на території України запрацював Регламент засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) в системі ТПП України.
Згідно з Регламентом, такі обставини засвідчуються за заявою зацікавленої особи за кожним окремим договором, контрактом, угодою тощо, а також за податковими та іншими зобов’язаннями/обов’язками. При цьому тягар доказування настання зазначених обставин несе саме заявник / зацікавлена особа.
......
Статью в полном объеме читайте в №4/2014 г. журнала «Медична практика: організаційні та правові аспекти»